• Email : info@carpex.com.tr

  • Telefon : 0216 593 14 20


CARPEX OTO BAKIM ÜRÜNLERİ

•Ev için üretilmiş temizlik maddeleri, parke, mermer, fayans gibi yüzeyler için uygundur ve araba döşeme ve konsoluna zarar verir.

•Arabanın havalandırma imkanı kısıtlı olduğundan bu maddeleri solumak vücuda zarar verir.

•Ev temizlik malzemeleri su ile arındırılması gereken maddeler olup, araba içlerinde genelde su kullanmadan temizlik yapılmaktadır.

•Arap sabunu, bulaşık deterjanı gibi malzemelerin araba içini temizlerken kullanılması ilk başlarda iyi bir sonuç verirken zamanla uygulandıkları yerlerde bozulmalara yol açar.

Arabalarımızın içine ne kadar özen göstersek de kirlenmesi, tozlanması kaçınılmaz. Özellikle çocuklu ailelerin arabalarının içi zamanla kötü bir hal alabiliyor. Kirli bir arabada zaman geçirmek sağlık açısından zararlı oluşunun yanında sürüş keyfini de kaçırır. Bu yüzden araba içi temizliği özen gerektiren bir temizliktir.

Arabalarıyla ilgilenmekten zevk alanlar, temizliği biraz çabayla kendi kendilerine yapabilirler. Araba içi temizliğinde dikkat etmemiz gerekenlerden biri, ev temizliği için üretilmiş kimyasalları araba için kullanmamaktır. Araba içi nasıl temizlenir sorunuzun detayları;

Paspasların Temizliği:

•Önce yerdeki paspasları çıkartıp silkelemeli sonra temizlemeli ve kurumaya bırakmalıyız. Eğer paspaslarınız kauçuk gibi rahat kuruyacak bir malzemeden yapılmışsa, su ve fırça yardımıyla rahatça temizleyip güneşte kurumaya bırakabilirsiniz. Halı paspaslar için durum farklı. Paspasları çıkardıktan sonra tozlardan kurtulmak için elektrikli veya şarjlı süpürgeyle süpürebilir; sert bir şekilde silkeleyebilirsiniz. Ardından yine halı döşemeler için özel üretilmiş malzemeler (genelde bunun için spreyler mevcut) ve fırça yardımıyla temizleyebilirsiniz. Halı paspas temizliğinde en önemli iki nokta ağartıcı malzeme kullanmamak ve paspasların gerçekten kuruduğundan emin olmak. Tamamen kurumamış nemli paspaslar bir süre sonra arabanızda tahammül edilemeyecek bir kokuya yol açabilir.

Araç içinin süpürülmesi:

•Paspaslarla işimiz bittikten sonra sıra arabanın içini iyice süpürmeye geliyor. Ancak başlamadan önce koltuklarımızda kılıf varsa onları çıkartmamız lazım. Ayrıca süpürme işlemini koltuk sırtları, oturma kısımları ve son olarak da yer döşemesi sırasıyla yapmak daha iyi bir temizlik sağlayacaktır. Süpürme işlemi için evde kullandığımız şarjlı el süpürgesini, prize yakınsak elektrikli süpürgemizi veya arabalar için özel yapılmış şarjlı süpürgeleri kullanabiliriz. Koltuk üstleri ve araları için ince süpürge uçlarından yardım alabilir, süpürgeyi arabamızın içindeki her noktaya uygulayabiliriz. Tozları ve pisliği ne kadar iyi çekersek temizlik işimiz o kadar kolaylaşır.

•Süpürme işleminden sonra sıra koltuk ve döşeme temizliğine geliyor. Burada önemli olan deri ve kumaş için farklı işlemler yapmak.

Kumaş:

Araç koltuklarının temizliği için üretilmiş spreyi koltukların üzerine sıkıp biraz beklememiz lazım. Bu bekleme işlemi kirin kabarmasını sağlıyor. Ardından temiz ve yumuşak bir süngerle koltukları ovuyoruz. Eğer koltuğumuzda lekeler varsa yine araba koltukları için yapılmış kimyasallardan yardım almamız lazım. Ürünü lekenin üzerine sıkıp , sert bir fırça yardımıyla çıkartmak mümkün.

Deri:

Deri döşemeler için özel üretilmiş temizlik malzemelerinden yardım almamız ve temizlik işlemini yumuşak bir bezle yapmamız lazım. Sert malzemeler veya kumaş temizlik maddeleri, deriye zarar verir. Deri döşemeler için temizlik işleminden sonra bakım uygulamamız gereklidir. Bu işlem hem deri koltuklarımızın ömrünü uzatır hem de koltuklardaki deriden kaynaklı gıcırtıyı giderir.

•Koltuk temizliğinin ardından sıra ön konsol, kapı içleri ve direksiyon temizliğine geliyor. Bunun için de yine tercihimize göre mat veya parlak temizlik spreyi kullanabiliriz.

Sıvıyı püskürttükten sonra bir süre bekliyor ardından kuru ve yumuşak bir bezle iyice siliyoruz. Koltuk içlerinde eğer hoparlör varsa spreyin bu kısma gelmemesine dikkat etmemiz lazım.

Havalandırma delikleri ince kıl fırça ile temizlenip tozu alındıktan sonra ,eğer klimanızda kötü koku ve benzer bakterilerden kurtulmak istiyorsanız ,klimalar için özel geliştirilmiş klima spreylerini ürünün kendi içine çıkan hortumu klima ızgaralarından içeri salınıp spreyleyerek temizlik ve hijyen sağlayabilirsiniz.

Buz temizleme

Sürücüler için kışın en büyük sorunlardan biri karla kaplanmış araba ve buz tutmuş camlardır. Araç üzerindeki kar ve buzu temizleme biraz zahmetlidir ama doğru yöntemler kullanırsak çok da zor değildir. Arabanızı kullanmaya başlamadan önce üzerinde biriken kar ve buz temizliği için 10 dakikanızı ayırmanız yeterli.

Araba üzerinde birikmiş karı temizleme:

•Arabamızın üzerinde birikmiş karı, buz kazıma aletiyle, yassı plastik bir araçla veya elimizle temizleyebiliriz.

•Buz kazıma aletini arabanın boyalı kısımlarında kullanırken dikkat edelim, araba çizilebilir. Bastırmadan, sadece yumuşak karı itecek hareketler yapmalıyız. Tavandaki karı temizlerken arabanın arkasına veya yanlarına doğru itersek, ön kaputa çok miktarda kar birikmesini önlemiş oluruz.
•Kar temizleme işlemi bittikten sonra eğer arabanın camları buz tutmamışsa yola çıkmaya hazırız. Eğer araç camı ve diğer yüzeylerde buzlu bir katman var ise yapılması gerekenler; Buz çözücü Spreyi aracın buz tutan yerlerine sıkarak kolayca eritip temizleyebilirsiniz.

Arabaların yerle en çok temasa maruz kalan ve en çok kirlenen bölümleri jant ve lastiklerdir. Asfalt, çamur, kar, toz kısacası her şey lastikleri ve jantları kirletir. Zaman zaman zift, balata tozu veya yağ gibi lekesi zor çıkan maddeler de jantları ve lastikleri kirletebilir.

Bu gibi durumlarda klasik temizleme yöntemleri dışında çeşitli yardımcı kimyasallara ve kir sökücü maddelere de ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yardımcı kir sökücü malzemeleri çevrenizdeki süpermarketlerden, yapı marketlerinden veya internetten kolaylıkla bulabilirsiniz.

Jant Temizliği için gerekli malzemeler:
•Jant/lastik fırçası
•Araç şampuanı veya jant temizleme spreyi
•Yumuşak sünger
•Lastik parlatma spreyi

Jantların temizliği için yapılması gereken işlemler:
•Önce jantları bol su ile yıkayıp, tozları akıtıyoruz. Kullandığınız suyun tazyiği ne kadar fazla ise jantlardaki toz da o oranda daha çok akacaktır ve sonraki kısımlarda daha az kir ile uğraşmanıza neden olacaktır.
•Jant temizleme Spreyini kirli jantlara sıkıp, 2-3 dakika içerisinde su ile temizleme spreyinin akıttığı kiri ve ilacı jantlardan akıtıyoruz.

Lastiklerin temizliği için yapmamız gereken işlemler:
•Önce lastikleri ıslatıyoruz.
•Ardından kova içinde köpürttüğümüz araç şampuanı ve uzun saplı fırça yardımıyla, lastikleri temizliyoruz.
• Su ile köpüğü akıtıyoruz. Su ne kadar tazyikli olursa temizlik o kadar iyi olur.
•Lastik parlatıcıyı lastiğe sıkıp/sürüp bez veya sünger ile ürünü lastiğe yediriyoruz.

Jant ve lastikleri temizlerken dikkat edilmesi gerekenler: •Arap sabunu, bulaşık deterjanı, kola, gaz yağı, tuz ruhu vb. maddeler jant ve araba lastiği temizliğinde kullanılsa bile bunlar zamanla lastik ve jantta bozulmalara yol açar. Özellikle jantlarda paslanma ya da lastiklerde aşınma ya da yırtılma karşılaşacağınız başlıca sorunlar olacaktır. Bu nedenle sadece profesyonel ürünlere yönelmeniz jant ve lastiklerinizin ömrünü uzatmanız için önemlidir.

Otomobil severlerin merak ettiği Evde Pratik, Kolay ve Basit şekilde Pasta Cila Nasıl yapılır, Pasta Cila Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz, Pasta Cilayla çizikler nasıl kapatılır sorularının yanıtlarını sizlere kısaca vermek istiyoruz.

Pasta cila, araçlarda oluşan kılcal çiziklerin ve matlaşmış yerlerin düzeltilmesi ve parlatılması için sürülen koruyucu bir maddedir. Pasta cilanın faydaları oldukça fazladır. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı noktalara değinmek istiyoruz. Araçlarınıza pasta cila uygularken ilk başta araçlarınızın temiz olması gerekiyor.

Araç tamamen temizken pasta cilayı uygulayınız. Çünkü toz veya kirli olan araçlarda pasta cila sadece pisliği çıkaracak ve işe yaramayacaktır. Pasta cila uygularken aynı noktalara fazla uygulamak aracın boyasını sökebilir. Bu yüzden aynı noktalara fazla uygulamaktan kaçınınız. Ayrıca aracın bir kısmını bir yere sürttüyseniz ve aracınıza boya bulaştıysa, pasta cila ile bu boya kolaylıkla çıkacaktır. Pasta cilayı pamuklu ve benzeri bezlerle sürmeye ve parlatmaya özen gösteriniz. Pasta cila aracınızın yüzeyinde yarattığı koruyu katman sayesinde aracınızı dış etkenlerden korur ve daha canlı durmasını sağlar.

Soğuk ve dondurucu havaların yaklaştığı kış aylarında, yolda kalmamak ve güvenli bir sürüş için aracınızı kışa hazırlamanız gerekir. Bunun için de “Araç kış bakımı nasıl yapılır?” sorusunun yanıtını çok iyi bilmeniz gerekir.


• Motor kontrolü

Aracın mekanik kısmı ve kalbi olan motorun kış şartlarına hazır olması çok önemlidir. Araç kış bakımı kapsamındaki en önemli faktör motordur. Bu nedenle V kayışı, motor yağı, hava filtresi ve antifriz kontrollerini muhakkak yapın. V kayışı gevşek ise gerdirin, motor yağı seviyesini kontrol edin, hava filtresini temizleyin ve bulunduğunuz coğrafyanın sıcaklık derecelerine uygun antifriz kullanın.

• Lastiklerin kontrolü ve değişimi

Hava derecesi düştükçe lastiklerinizin yer tutuş kabiliyetleri zayıflar ve sertleşir. Bu gibi durumlar da lastik diş derinliği kontrolü yapılmalı ve kış mevsimlerinde kış lastiklerinizi taktırmanız gerekir.

• Silecek ve Su Kontrolü

Aracın, görüş alanınızdaki yardımcı parçalarının kontrolü de araç kış bakımı için önemlidir. Silecekler ve silecek suyu, yağışlı havalarda sizin en büyük yardımcılarınızdır. Sileceklerinizi sık sık kontrol edin ve herhangi bir aşınma ya da yırtılma ile karşılaşırsanız mutlaka değiştirin. Silecek suyunuzu da günlük kontrol edin ve antifrizli cam suyu kullanın. Su çıkış noktalarını da kontrol edin ve kireçlenmeden dolayı herhangi bir tıkanma varsa bunu iğne ucu ile temizleyin.

• Kışlık Bakım Setini Hazır Bulundurun

Yağışlı ve soğuk havalarda aracınızı güvenle kullanmak için araç kış bakım seti ürünlerini bagajınızda ya da torpidoda hazır bulundurmayı unutmayın. Bu set içerisinde; zincir, çekme halatı, buğu önleyici, buz çözücü, yağmur kaydırıcı, cam çek ve süngerin olması yeterli olacaktır.

Hepimiz yazın bunaltıcı sıcaklarında araçlarımızda klima kullanıyoruz. Ancak bakımlarını yaptırmadığımız için çeşitli sorunlar yaşıyoruz. Bunların başında, araç klimaları karanlık ve nemli ortamlar olduğu için buralarda oluşan küf ve mantarın hastalıklara davet çıkaracak yerler halini alması geliyor.

• Araca Binerken

Güneş altında kalan arabaların iç sıcaklıkları bir hayli yüksektir. İçerdeki var olan sıcaklığı dışarıya atmadan klimayı çalıştırmanız, hem gereksiz yakıt tüketimine neden olup hem de aracı uzun sürede soğutmanıza neden olacaktır. Arabaya bindikten sonra camlar açık olarak birkaç dakika boyunca klimayı çalıştırmanız araç içerisinde aşırı sıcak havayı dışarıya atmanız yardımcı olacaktır.

• Kokunun Nereden Geldiğini Belirleyin

Klimalar kapalı konumda aracın içinden koku geliyorsa; sorun yüksek ihtimal aracın içindedir. Klima açık durumdayken koku geliyorsa fan kaynaklı bir sorundur. Bu da klimanızın bakım zamanın geldiğinin işaretçisidir.

• Hava Giriş Kanallarına Dikkat Edin

Kuş pisliği, kıl tüy vb. organik atıkların hava giriş kanallarında uzun süre kalmamasına özen gösterin.

• Klimanız İyi Soğutmuyorsa

Klimanızın iyi soğutmaması, aracın yaşı ve bakımı ile alakalıdır. Klima içinde bulunan gaz, hiçbir zaman %100 oranında klima içerisinde kalmamaktır. Yılda ortalama olarak %5 ile %10 arasında gaz sistemden çıkmaktadır. Gazın eksilmesi aracın soğutmasında sorunlara yol açabilir. Bu nedenle klima bakımlarınızı yaza girmeden mutlaka baktırmalısınız.

Öncelikle araç yıkanması için geçerli bazı maddeleri size bir kez daha hatırlatarak konumuza başlayalım;

◦Aracınızı güneş ışığında yıkamayınız,
◦Aracınızı yıkarken sabun olarak bulaşık deterjanı kullanmaktan sakının,
◦Aracınızı ılık su ile yıkayın,
◦Aracınızı yıkarken yumuşak bir bez kullanın,
◦Aracı sık sık suyla ıslatın,
◦Aracın tamamını bir seferde yıkamayın ve kaportasına fırça kesinlikle kullanmayın. Aracın üstü, önü, arkası ve yanları olarak ayırdığınız bölgeleri sırasıyla yıkayın.

Öncelikle, aracı yıkamadan evvel tekerlek ve jantları yıkamaya, çamurlarını akıtmaya dikkat etmeliyiz. Bu şekilde aracımızın gövdesini ve boyasını tekerlek ve jantlardan çıkabilecek çamur gibi zarara açabilecek maddelerden sakınmış oluruz. Beyaz şerite veya üzerinde beyaz yazıya sahip olmayan lastiklerimizi sert bir fırça ile temizleyebiliriz. Jantımızın tipine göre yumuşak veya sert bir fırçayla jantlarımızı temizledikten sonra gövdeyi yıkamaya başlayabiliriz.

-Araçlar için özel üretilmiş şampuanları kullanmalısınız aksi takdir de sert kimyasal maddeler içeren bulaşık deterjanı gibi otomotiv yıkamak için geliştirilmemiş ürünler araca zarar vermektedir. Aracın tepesinden yıkamaya başladığınızda size tavsiye edilen yıkama biçimi yıkadığınız alanın işini bir seferde bitirmek, yani hem sabunlamayı hem durulamayı peş peşe yapmak. Tepeyi yıkadıktan sonra aracın yıkayacağınız bölümleri ön, yanlar ve arka olmalı, en az ayda 1 sefer kapı içlerini temizlemelisiniz. Durulama esnasında suyu yukarıdan aracın tüm yüzeyine dağılacak şekilde durulanacak alana tatbik etmelisiniz.

-Aracınızı duruladıktan ve yumuşak bir bezle kuruladıktan sonra dilerseniz aracınıza cila yapabilirsiniz. Cila için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, aracın yüzeyindeki yabancı maddelerden aracınızı temizlemeniz. Bunun için gelişmiş bir araç temizlik ürünü kullanabilirsiniz. Cilayı nasıl kullanmanız gerektiği cilanın üzerindeki kutuda açıklanmıştır, bu uyarıları dikkate alarak aracınızın cilasını yapabilirsiniz. Cila yaparken güneş ışınlarından aracınızı sakınmaya ve aracınızın temiz olduğundan emin olmaya da dikkat etmelisiniz.


Tüm Hakkı Saklıdır © 2017
Carpex Oto Temizlik ve Bakım Ürünleri

Scroll to Top